- Advertisement -
Ana Sayfa Manşet Sony, Video Blog Çözümlerini ZV-1 Vlog Fotoğraf Makinesi ile Genişletiyor

Sony, Video Blog Çözümlerini ZV-1 Vlog Fotoğraf Makinesi ile Genişletiyor

- Advertisement -

ZV-1 Video Blog Fotoğraf Makinesi, özellikle video içerik üreticilerin ihtiyaçlarına yönelik olarak geliştirilmiş yeni bir konsept sunuyor

Sony, hafif, kompakt ve “hepsi bir arada” çözüm sunan cep vlog kamerası ZV-1’i (devamında kısaca ZV-1 olarak anılacak) kamuoyuna tanıttı. Baştan sona içerik üreticileri ve video bloggerlar için tasarlanan ZV-1, kolay kullanım özellikleri ve üstün görüntüleme teknolojisi sayesinde, beceri seviyesi ne olursa olsun tüm içerik üreticileri için ideal.

Sony Avrupa Dijital Görüntüleme ve Ürün Pazarlama Direktörü Yann Salmon Legagneur, ZV-1’e ilişkin açıklamasında. “Sony’nin yeni ZV-1’i, özel olarak günümüz video içerik üreticilerinin ihtiyaç ve taleplerini karşılamak üzere üretildi. Bu fotoğraf makinesi, etkileşim içerisinde olduğumuz kitle içerisinde hibrit ürünlerle yetinmek istemeyenlerden aldığımız doğrudan geri bildirimlerin sonucunda ortaya çıktı; dolayısıyla bu yeni modeli içerik üretimini ilk sıraya koyanlar için tasarladık. ZV-1, yenilikçi tasarımıyla öne çıkıyor ve üreticilere, daha önce yapamadıkları şekilde içerik üretme olanağı veren pek çok yeni teknoloji, ayar ve moda erişim imkânı sunuyor. ZV-1’in amacı, görüntünün öznesini hangi ortamda olursa olsun öne çıkarmayı sağlamak. Tüm özellikler, her türlü içerik üreticisinin günlük video blog aktiviteleri için optimize edildi.”

ZV-1, DRAM çipli 1.0-tipi Exmor RS® CMOS görüntü sensörü ve hoş bir arka plan bokeh’i (bulanıklık) yaratarak öznenin arka plandan bağımsız öne çıkmasını sağlayan 24-70mm F1.8-2.8 ZEISS® Vario-Sonnar T* geniş diyafram açıklığına sahip lens ile donatıldı. Sony’nin çığır açan otomatik netleme sistemi sayesinde fotoğraf makinesi, görüntünün öznesine kilitlenip yüksek doğruluk ve hızla özneyi takip ediyor. ZV-1, üstün görüntü kalitesi için yüksek çözünürlük sağlamanın yanında gürültüyü de azaltan LSI sensörüyle yeni nesil BIONZ X™ görüntü işlemcisine sahip. Aynı zamanda, bu olağanüstü görüntüleme teknolojisini yüksek kaliteli, kapsamlı ses seçenekleriyle bir araya getiriyor. ZV-1, Sony’nin yana açılan değişken açılı LCD dokunmatik ekrana sahip ilk kompakt fotoğraf makinesi; bu sayede, harici ses aksesuarları bağlıyken özçekim modunda çekim yapmayı kolaylaştırıyor. Tüm video ihtiyaçlarını karşılamak üzere ZV-1, 4K video kaydı ve yerleşik görüntü sabitleyici de dahil çeşitli gelişmiş video özellikleri içeriyor.

Bugünün İçerik Üreticilerinin İhtiyaçlarını Karşılıyor

İki ayrı Arka Plan Bokeh’i arasında Hızlı Geçiş

ZV-1, video kaydı esnasında iki ayrı arka plan bulanıklığı seviyesi arasında kolaylıkla geçiş yapabilmek için basit bir çözüm sunuyor. Yeni Bokeh Anahtarı özelliğini kullanarak optik diyafram açıklığını, öznenin netliğini kaybetmeden az ya da çok arka plan bulanıklığı sağlamak üzere hızla ayarlayabilirsiniz. Fotoğraf makinesinin tepesine yerleştirilmiş olan bu Bokeh düğmesi, kolayca erişilebilir bir noktada yer alıyor ve kendi kendinize zahmetsizce çekim yapabilmenizi sağlıyor.

İstediğiniz Nesneye Odaklanın

ZV-1, ürün inceleme ve benzeri video içerikleri çekmeyi hiç olmadığı kadar kolaylaştırıyor. Öznenin yüzü ve lensin önüne yerleştirilen nesne arasında hızlı ve hassas netleme geçişleri yapılabilmesini sağlayan yeni Ürün Teşhiri Ayarı sayesinde, fotoğraf makinesinin netleme yapabilmesi için nesnenin arkasına elinizi yerleştirdiğiniz günler geride kaldı.

α™ (Alpha™) ve RX serisi fotoğraf makineleri için geliştirilen üstün teknolojiyi temel alarak ilerleyen bu yeni kompakt fotoğraf makinesinde, gelişmiş otomatik netleme (AF) özelliği, video kaydederken nesnelere yüksek hız ve doğrulukla kilitlenip takip etmeyi sağlıyor. Kalabalık ortamlarda odağı belirli bir öznenin ya da öznelerin üzerinde tutmak için videolarda Real-time Eye AF (Gerçek Zamanlı Göz Seçimi) ve Gerçek Zamanlı Takip özellikleri ZV-1’in, öznenin gözüne/yüzüne kilitli kalmasına ya da gerektiğinde bir yandan AF hızını ve takip hassasiyetini kontrol ederken birden çok özne arasında fark ettirmeden odak değiştirmeye imkân verir.

Yüzünüze Öncelik Verin

Güneşli bir günde dışarıda yürürken birden gölgeye geçtiğinizde olduğu gibi çarpıcı aydınlatma değişiklikleri, yeni Yüz Önceliği Otomatik Pozlama (AE) fonksiyonu sayesinde ZV-1 için hiç sorun teşkil etmiyor. Bu fonksiyon, öznenin yüzünü tespit ediyor ve yüze öncelik vererek her ortamda ideal parlaklıkla görüntülenmesini sağlayacak şekilde pozlama ayarı yapıyor. Bu AE teknolojisi aynı zamanda özne beklenmedik bir kararmadan ya da aşırı karanlık çekimlerden kaçınmak için hızla kamerayı çevirdiğinde oluşabilecek sert pozlama değişimlerini de bastırıyor.

Doğal Renk

ZV-1, cilt tonlarını optimize etmek üzere gelişmiş renk bilimi özelliğinden yararlanıyor. Özellikle özçekim modunda öznenin yüzüne vurguyu artırmak için ZV-1, yumuşak ve doğal bir cilt tonu sağlıyor; aynı zamanda da hem videoda hem sabit çekimde ağız ve gözlerin keskin görüntüsünü koruyor.

Kristal Netliğinde Ses

Yüksek kaliteli içerik, net ve kusursuz bir ses kalitesi gerektirir. ZV-1, güvenilir ve kapsamlı ses seçenekleriyle tam olarak bu ihtiyaca karşılık gelecek donanıma sahip. ZV-1’in dahili mikrofonu içerisinde Sony’nin, son geliştirdiği 3-kapsüllü Yönlü Mikrofon yer alıyor; bu mikrofon, özellikle özçekim modundayken ileri yönlü ses kaydı ile öznenin sesini net şekilde yakalarken arka plan gürültüsünü minimize etmek üzere tasarlandı. Ek olarak ZV-1’de çok çeşitli harici mikrofonları bağlayabileceğiniz standart 35mm mikrofon jakı ve Çoklu Arabirim Yuvası™ (MI yuvası) bulunuyor. ZV-1 ile birlikte, rüzgârın etkisini azaltmak üzere kullanılan ve MI yuvasının üzerine yerleştirilen bir rüzgâr siperi aksesuarı da geliyor.

Video Bloglar için Optimize Edilmiş Tasarım ve İşlevsellik

ZV-1, içerik üreticileri ve video bloggerlar düşünülerek tasarlandı. Bu kompakt, hafif (takribi 294g / 105.5mm x 60.0mm x 43.5mm) fotoğraf makinesi, Sony’nin yana açılan değişken açılı LCD dokunmatik ekrana sahip ilk kompakt fotoğraf makinesi; bu özellikleri sayesinde, içerik üreticilerine, opsiyonel harici mikrofonlarını ek bir bağlantı parçasına ihtiyaç duymadan MI yuvası ile kullanarak çekim düzeneklerini sadeleştirme olanağı sunuyor.

ZV-1, kolay ve rahat tutuş imkânı veren tasarımı, video kayıt özelliğine hızlı erişim için fotoğraf makinesinin üst kısmına yerleştirilmiş büyük REC (kayıt) düğmesi ve kameranın ön tarafındaki aktif olarak kayıt yapıldığını gösteren kayıt lambası sayesinde tek elle rahatlıkla kontrol edilebiliyor.

ZV-1 aynı zamanda görüntü sabitleme alanında da önemli gelişmeler sunuyor. Fotoğraf makinesini elde tutarak yürürken bile sabit görüntü kaydı yapılabilir. HD (aktif mod) ile kaydederken optik ve elektronik sabitleme yöntemleri birleştirilerek standart SteadyShot™’tan 11 kat daha az sarsıntı sağlanıyor. Optik SteadyShot™ (aktif mod) kullanarak 4K çekim yaparken sabitleme etkisinde standart SteadyShot’ın 8 katına kadar iyileşme elde edilebiliyor. ZV-1’in aynı zamanda kablosuz uzaktan kumandalı GP-VPT2BT Çekim Kolu ile uyumlu olması, kablosuz bağlantı ile birleşerek ek sabitleme olanağı ve konfor sunuyor.

Sınıfına öncülük eden Ses ve Video (AV) Özellikleri

ZV-1, küçük boyutuna rağmen profesyonel düzeyde video çekimi yapabilmesini sağlayan pek çok özelliğe sahip:

  • Yüksek veri aktarım hızlı XAVC S™ codec. ile tam piksel çıktısı ve sıfır piksel kaybı ile 4K video kayıt
  • Sektör standardı 3.5mm mikrofon girişi
  • Hibrit Log-Gama (HDR) / S-Gamut3.Cine / S-Log3, S-Gamut3 / S-Log3
  • Çarpıcı time-lapse videolar için Zaman Atlamalı Çekim
  • 1000fps ’e kadar Süper Ağır-Çekim kayıt
  • “Imaging Edge™” mobil uygulaması üzerinden ‘Movie Edit add-on’ uyumluluğu ile en/boy oranlarını çeşitli sosyal platformlara uyacak şekilde düzenlerken görüntü sabitleme

ZV-1 ile Canlı Yayın

ZV-1’i USB ile bir PC’ye[xiv] bağlayarak bir web kamerasına dönüştürmek, içerik üreticilerinin bir yandan ZV-1’in gelişmiş görüntü teknolojisi ve eşsiz özelliklerini kullanırken bir yandan da takipçileriyle gerçek zamanlı olarak etkileşebilmesini sağlar. Sony’nin bu yeni PC yazılımı Temmuz 2020’de piyasaya sunulacak.

- Advertisement -
- Advertisement -

Haber Başlıkları

Mali Müşavirler İçin Geliştirilen Uygulama: Kalfa

"Mali müşavirler için geliştirilen Kalfa uygulaması", mali müşavirlik sektöründe faaliyet gösteren profesyonellere yönelik bir mobil uygulama olarak tasarlanmış bir yazılımdır.  Bu uygulama, mali müşavirlerin işlerini...
- Advertisement -

Türkiye’nin İlk 3 Boyutlu Yapay Zeka Sohbet Arkadaşı Cere

Girişimcilik stüdyosu Cerebrum Tech’in piyasaya sürdüğü yapay zekalı sohbet arkadaşı Cere, 3 ayda 1 milyon soruya yanıt üretti. Cere’ye en çok sorulan sorular arasında...

Nothing Phone (1)’in Arka Işıkları Size Arayanın Kim Olduğunu Söylüyor

Farklı ve dikkat çeken tasarımının yanı sıra sahip olduğu özellikleriyle rakiplerinden sıyrılan Nothing Phone (1), Glyph Arayüzü ile telefon sahiplerine çok farklı bir kullanıcı...

Bayram Yolculuğunda Otoyol Hipnozuna Girmeyin!

Kurban Bayramı için geri sayım başladı. Sevdiklerini ziyaret etmek isteyenlerin ya da bayramı tatil olarak değerlendirmek isteyenlerin çoğu yolculuklarında karayolu ulaşımını tercih ediyor. Uzmanlar,...

Haber Başlıkları

Mali Müşavirler İçin Geliştirilen Uygulama: Kalfa

"Mali müşavirler için geliştirilen Kalfa uygulaması", mali müşavirlik sektöründe faaliyet gösteren profesyonellere yönelik bir mobil uygulama olarak tasarlanmış bir yazılımdır.  Bu uygulama, mali müşavirlerin işlerini...

Türkiye’nin İlk 3 Boyutlu Yapay Zeka Sohbet Arkadaşı Cere

Girişimcilik stüdyosu Cerebrum Tech’in piyasaya sürdüğü yapay zekalı sohbet arkadaşı Cere, 3 ayda 1 milyon soruya yanıt üretti. Cere’ye en çok sorulan sorular arasında...

Nothing Phone (1)’in Arka Işıkları Size Arayanın Kim Olduğunu Söylüyor

Farklı ve dikkat çeken tasarımının yanı sıra sahip olduğu özellikleriyle rakiplerinden sıyrılan Nothing Phone (1), Glyph Arayüzü ile telefon sahiplerine çok farklı bir kullanıcı...

Bayram Yolculuğunda Otoyol Hipnozuna Girmeyin!

Kurban Bayramı için geri sayım başladı. Sevdiklerini ziyaret etmek isteyenlerin ya da bayramı tatil olarak değerlendirmek isteyenlerin çoğu yolculuklarında karayolu ulaşımını tercih ediyor. Uzmanlar,...

Mobil İşletim Sistemine Yönelik Siber Tehditler Devam Ediyor!

2022 yılının tamamında ve 2023 yılının ilk çeyreğinde, Android telefonlara yüklenen istenmeyen mobil finans uygulamalarının %14'ü Orta Doğu, Türkiye, Afrika (META) bölgesindeki kullanıcılar tarafından...
- Advertisement -

376 YORUMLAR